News

Howard Goodall

Olivier Awards 2016 - Nominations

29th February 2016

FULL NOMINATIONS LIST FOR THE OLIVIER AWARDS 2016 WITH MASTERCARD

Best Revival

Best New Comedy

Best Costume Design

Blue-i Theatre Technology Award for Best Set Design

White Light Award for Best Lighting Design

Best Sound Design

Best New Opera Production

  • Cavalleria Rusticana/Pagliacci at Royal Opera House
  • The Force Of Destiny at London Coliseum
  • Morgen Und Abend at Royal Opera House

Outstanding Achievement in Opera

  • English National Opera Chorus and Orchestra for The Force Of Destiny, Lady Macbeth Of Mtsensk and The Queen Of Spades at London Coliseum
  • Felicity Palmer for The Queen Of Spades at London Coliseum
  • Sir Antonio Pappano for his conducting of Cavalleria Rusticana/Pagliacci, Guillaume Tell and Król Roger at Royal Opera House
  • Tamara Wilson for The Force Of Destiny at London Coliseum

Best Actor in a Supporting Role

  • Mark Gatiss for Three Days In The Country at National Theatre, Lyttelton
  • Michael Pennington for The Winter's Tale at Garrick Theatre
  • Tom Sturridge for American Buffalo at Wyndham's Theatre
  • David Suchet for The Importance Of Being Earnest at Vaudeville Theatre

Best Actress in a Supporting Role

Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre

  • Barbarians at The Clare, Young Vic
  • Phil Dunster for his role in Pink Mist at Bush Theatre
  • Pat Kinevane and Fishamble for Silent at Soho Theatre
  • Violence And Son at Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court

Virgin Atlantic Best New Play

  • Farinelli And The King at Duke of York's Theatre
  • The Father at Wyndham's Theatre
  • Hangmen at Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court & Wyndham's Theatre
  • People, Places And Things at National Theatre, Dorfman

Best Actor

Best Actress

Best Entertainment and Family

  • Alice's Adventures Underground at The Vaults
  • Dr. Seuss's The Lorax at The Old Vic
  • I Want My Hat Back at National Theatre, Temporary Theatre
  • Peter Pan at Regent's Park Open Air Theatre
  • Showstopper! The Improvised Musical at Apollo Theatre

Best New Dance Production

  • He Who Falls (Celui Qui Tombe) by Compagnie Yoann Bourgeois at the Barbican
  • Romeo Et Juliette by Les Ballets de Monte Carlo at London Coliseum

Outstanding Achievement in Dance

  • Alessandra Ferri for her performances in Chéri and Woolf Works at Royal Opera House
  • Javier De Frutos for his choreography of Anatomy Of A Passing Cloud at the Linbury Studio Theatre, Royal Opera House
  • Sasha Waltz for her choreography of Sacre at Sadler's Wells

Autograph Sound Award for Outstanding Achievement in Music

Best Theatre Choreographer

Best Director

  • Matthew Dunster for Hangmen at Jerwood Theatre Downstairs at Royal Court & Wyndham's Theatre

Best Actor in a Supporting Role in a Musical

Best Actress in a Supporting Role in a Musical

  • Emma Williams for Mrs Henderson Presents at Noël Coward Theatre

Best Musical Revival

  • Bugsy Malone at Lyric Hammersmith
  • Guys And Dolls at Savoy Theatre
  • Gypsy at Savoy Theatre
  • Seven Brides For Seven Brothers at Regent's Park Open Air Theatre

Best Actor in a Musical

Best Actress in a Musical

  • Tracie Bennett for Mrs Henderson Presents at Noël Coward Theatre
  • Laura Pitt-Pulford for Seven Brides For Seven Brothers at Regent's Park Open Air Theatre

MasterCard Best New Musical

  • In the Heights at King's Cross Theatre
  • Kinky Boots at Adelphi Theatre
  • Mrs Henderson Presents at Noël Coward Theatre